Środa 24.03.2021
Klienci często pytają przed umówioną sesją zdjęciową - czy coś trzeba zrobić w domu lub mieszkaniu? Jak przygotować nieruchomość? W jakiej porze dnia będzie najlepiej wykonać zdjęcia? Ile będzie trwała sesja?
Profesjonalna i umiejętnie wykonana sesja zdjęciowa uwydatni atuty pomieszczeń, optycznie je powiększy i rozjaśni, kadry ,,uporządkują'' przestrzeń, a edycja zdjęć usunie zbędne, nieestetyczne detale i sprawi że będą przykuwały wzrok, ale...
FOTOGRAFIA TO NIE WIZUALIZACJE
... a wnętrza należy zawsze przygotować, tak żeby oglądający miał ochotę do nich wejść ;)

Poniższe punkty będą dotyczyły praktycznie wszystkich nieruchomości:
1. SPRZĄTANIE to coś, czego nie uda się wyretuszować na zdjęciu - zmorą fotografa są smugi na szybach, lustrach, kabinie prysznicowej - czyli wszystkie powierzchnie, które powinny być błyszczące lub przezroczyste, a nie są (np. ze względu na kurz czy zacieki).
Warto pamiętać też o mniej oczywistych detalach - ekrany TV / laptopa, listwy przypodłogowe (szczególnie białe!), a także - żarówki i klosze.
Łatwo zapomnieć o żyrandolach zawieszonych wysoko (i rzeczywiście - to nie one są największym problemem), ale w trendach coraz częściej pojawiają się zwisające nisko żarówki dekoracyjne na kablach lub lampki nocne bez klosza. Jeżeli będą mocniej zabrudzone, nie dadzą tyle światła ile powinny i łatwo będzie zauważyć szary nalot kurzu.
Plamy i rysy na ścianach i sufitach stosunkowo łatwo edytować w programie graficznym, natomiast kwestią indywidualną jest, czy powinno to zostać wykonane. Potencjalny najemca/kupujący/gość hotelowy, który po zobaczeniu zdjęć, przyjedzie obejrzeć wnętrze na żywo, może poczuć się oszukany stanem nieruchomości. Natomiast, jeżeli planujesz malowanie czy wygładzenie tych powierzchni lub nie są one istotne z perspektywy nabywcy w jakiejkolwiek formie - usuniemy je.

2. UKRYJ LUB WYNIEŚ PRYWATNE RZECZY - i nie chodzi o wszystkie przedmioty w domu, ale te najbardziej osobiste, takie jak: zdjęcia rodzinne, kalendarze z notatkami, magnesy na lodówce, kuchenne przybory, gąbki, ścierki, szczoteczki do zębów, szampony, kosz na pranie, przedmioty związane z religijnością, buty i odzież wierzchnią.
3. UDEKORUJ WNĘTRZE lub zostaw na wierzchu takie elementy jak: rośliny, miękkie materiały (poduszki, koce, dywany, zasłony), świeczki, misy dekoracyjne, wazony ze świeżymi kwiatami.
Nie każda dekoracja, którą masz, będzie nadawała się do zdjęć. Czasami kolory, wielkość lub styl przedmiotów nie oddadzą dobrze charakteru wnętrza. Jeżeli nie jesteś pewny co do stylu pomieszczeń lub są one zupełnie puste, warto rozważyć zatrudnienie home stagera. Jednorazowy projekt jaki wykona wraz z mini remontem, może dać świetne efekty, które można później uwiecznić na zdjęciach - do wielokrotnego użytku.
4. PAMIĘTAJ O POMIESZCZENIACH PRZYNALEŻNYCH, które wchodzą w skład oferty nieruchomości. Czy będzie to balkon, taras, ogródek, piwnica, rowerownia czy miejsce postojowe - często są to przynależności, które zwiększają potencjał mieszkania lub domu. Warto je pokazać na zdjęciach, ponieważ coraz łatwiej przeoczyć opis, a coraz więcej ludzi skupia się wyłącznie na obrazowych informacjach ofert.
JAKA PORA DNIA?
Do swoich zdjęć najczęściej wykorzystuję oświetlenie lamp błyskowych, więc nie jestem w 100% zależna od pogody, czy światła zastanego. Co nie znaczy, że nie ma to znaczenia - w większości nieruchomości najlepiej jeśli za oknem mamy słoneczną lub lekko zachmurzoną pogodę. Wpadające bezpośrednio słoneczne światło też traktuję jako plus, ponieważ moim zdaniem dodaje życia i energii do wnętrza.
Jeżeli ekspozycja twoich okien jest wschodnia - lepiej zrobić zdjęcia rano lub przed południem. Jeżeli zachodnia - popołudniu lub minimalnie godzinę przed zachodem słońca. W przypadku południowej lub północnej wystawy, nie będzie miała tak dużego znaczenia pora dnia - natężenie światła (lub jego brak) będzie podobne o każdej porze.
Jeżeli dużym atutem nieruchomości są nastrojowe oświetlenie lub dekoracje świetlne elewacji, warto wykonać zdjęcia także tuż przed wschodem lub chwilę po zachodzie słońca.
ILE TRWA SESJA?
Standardowa sesja zdjęciowa mieszkania o wielkości od 30 - 50 m2 zazwyczaj trwa do 45 min. Zdjęcia kilku pomieszczeń nieruchomości o wielkości od 50 - 100 m2 może trwać od 60 min do 90 min. Jeżeli do sesji zdjęciowej dodany zostanie film - czas wydłuża się od 15 min do 45 min.
Edycja zdjęć zajmuje 3-6 godzin. Efektów sesji spodziewać się można w przeciągu 1-3 dni roboczych.
Back to Top